• Collonil Rady
    Collonil Rady

RADY

Rady

Pro všechny dotazy a připomínky nás neváhejte kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Zásady ošetřování obuvi
Zásady ošetřování koženého oblečení

COLLONIL Organic

 

 

 

Malý průvodce usněmi:

Kůže - kůže živočichů tvoří mechanický obal jejich těla.
Holina - chemickými pochody připravená surová kůže, zbavená chlupů.
Useň - holina, přeměněná působením vyčiňujících látek na technicky použitelný produkt.

Rozdělení usní podle použitých surovin :
- usně z hověziny, teletiny, koziny, jehnětiny, vepřovice, koniny divočiny, plazů (reptilové),..

Rozdělení usní podle povrchové úpravy:
- useň bez úpravy = je přírodní a má zachovalou přirozenou kresbu líce
- useň s broušeným lícem = líc je jemně obroušený a upravený krycími apreturami, může být hladký nebo opatřený dezénem (tlačená useň) 
- useň s vlasovou úpravou = useň broušená od rubu má delší a hrubší vlas (velur) nebo od líce má jemnější a kratší vlas (nubuk)
- useň s lakovou úpravou = má krycí pigmentovou úpravu a pak je přestříknuta polyurethanovým lakem
- useň s krycí pigmentovou úpravou = líc usně je upravený apreturou s vyšším obsahem krycího barviva, úprava úplně zakrývá líc usně

 

Pro prodejce výrobků zn. COLLONIL: 
- bezplatné proškolení personálu prodejen v oblasti nejvhodnější péče o kožené výrobky (čištění, ošetřování a pod.) včetně praktického předvedení
- následná trvalá poradenská služba v této oblasti při pravidelných návštěvách obchodních zástupců


Dotazy a odpovědi

Dotaz:
Který z výrobků Collonil lze používat na boty i oděv, membrány Goretex apod?

Odpověď:
Většina výrobků zn. Collonil je vhodná pro impregnaci a ošetřování obuvi, vybavené membránami Gore-Tex. Je to uvedeno na jednotlivých obalech výrobků. Také tyto informace jsou uvedeny také na našich www stránkách. Mezi těmito impregnacemi je např. Waterstop sprej, NANOPRO sprej, Outdoor Impregnierer, Sportproof a Biwax. Pro impregnaci textilních výrobků pak sprej Outdoor Textil. Z ošetřujících a zároveň i impregnačních výrobků je na Gore-Tex vhodný sprej Nubuk Velours, krém Waterstop, sprej Special Wax nebo Rustical, krém NANOcream.

Dotaz:
Je nějaký rozdíl mezi výrobky Nanopro, Waterstop, Outdoor Textil spray a Outdoor Biwax? Mezi krémy Biwax a Sportwax (v sérii outdoor)?

Odpověď:
Rozdíl mezi Waterstopem a Nano je dosti značný. Obě impregnace jsou univerzální - tedy vhodné na všechny druhy usní a také na textil. Waterstop je ale hloubková impregnace - proniká do celé struktury usně. Je na bázi FC. Nanopro je povrchová impregnace na bázi nanočástic, ale přesto je účinnější, než Waterstop. Nanočástice přilnou ke struktuře materiálu a nepustí dovnitř molekulu vody, ale ven pustí molekulu páry. Obě impregnace zachovávají prodyšnost usní. Impregnace Outdoor Textil je vyrobena speciálně na textil - pro zvýšení její účinnosti doporučuje výrobce po aplikaci "přejet" textil horkým fénem. Outdoor Biwax je velmi účinná impregnace pro extrémně namáhanou obuv, která navíc obsahuje ošetřující přírodní oleje. Krém Biwax je určen pro extrémně namáhanou obuv - je vyroben z přírodních živočišných tuků. Má značné impregnační účinky, zabraňuje při dlouhodobém působení vlhka na useň tvorbě plísní a useň zároveň silně vyživuje. Krém Outdoor Sport Wax je určen na běžnou sportovní obuv z hladkých usní např. kopačky, jezdecké holinky, běžnou turistickou obuv apod.

Dotaz:
Pořídil jsem si textilní turistické boty s Gore-Texovou mambránou a rád bych se zeptal, jakým prostředkem je nejlépe impregnovat.

Odpověď:
Vhodné impregnační spreje zn. Collonil na textil jsou: - Collonil NANOPRO - impregnace na bázi NANOčástic (také s atestem na TEXové materiály). Tato impregnace je velmi účinná. - Collonil Outdoor Textil sprej - impregnace přímo určená na textilní materiály včetně TEXových Impregnační sprej Waterstop je určen i na textilní materiály, takže jej můžete také bez problémů využí.

Dotaz:
Koupil jsem si boty Meindl Lhotse GTX. Přestože jsem si přečetl váš článek, chtěl bych se vás zeptal jak je vhodné tyto boty ošetřovat. Zda již před prvním použitím, jak často, jaké jsou vhodné impregnace, sprey, tuk, vosk, doporučit typy a výrobce impregnací. Nechci udělat nějakou chybu a chci aby boty co nejdéle a nejlépe plnili svou funkci nepromokavosti.

Odpověď:
Obuv je vhodné ještě před prvním nošením naimpregnovat, i když jsou vybavené membránou Gore-Tex. Impregnace zabraňuje pronikání nečistot na membránu a tím se zachovává její funkčnost (nečistoty neucpou póry v membráně). Také svršek obuvi zůstane delší dobu suchý a obuv má lepší tepelnou izolaci.
Z impregnací vybírejte jen ty, které jsou na obuv s membránami Gore atestovány (je to uvedeno na obale výrobku). Pozor, jsou ale na trhu i výrobky, které to na obale uvedeno mají, ale dá se říci "načerno". Z našich impregnací mohu doporučit spreje Collonil Waterstop nebo Nanopro - oba jsou univerzální, vhodné na všechny druhy usní a také na textil. Četnost impregnací závisí na intenzitě nošení obuvi a v jak náročných klimatických podmínkách je obuv nošena. Impregnace Waterstop je hloubková - proniká do celé hloubky usně - a pokud bude obuv dále ošetřována např. krémy, je nutné prvně impregnovat a pak teprve ošetřovat krémem. Impregnace Nanopro je povrchové (ale účinnější) a zde je nutné zvolit opačný postup - prvně useň obuvi vyživit a pak impregnovat. Aby se svršek obuvi nevysušoval a nepraskal, je nutné obuv také pravidelně ošetřovat. Na hladké usně můžete využít krém Collonil Waterstop nebo sprej Collonil Speciál Wax (oba výrobky vhodné na Gore). Na broušené usně i v kombinaci s textilem používejte sprej Collonil Nubuk Velours (vhodný na Gore). Všechny tyto výrobky obsahují také impregnační látky, ale ne v takové síle jako klasické impregnace. Proto pokud budete obuv některým z těchto výrobků ošetřovat, stačí "klasickou" impregnaci obnovit při každotýdenním nošení obuvi v terénu jednou za měsíc.

Dotaz:
Prosím o radu, co s bundou, která měla původně úpravu kůže broušená teletina (useň měla zhotovenou hydrofobní úpravu). Výrobce uváděl: "Nemusí se již ošetřovat. Lze nosit do deště i mrazu. Neodírá se." Hodně jsem v ní promokla a při sušení nebyla u topného tělesa, ale v místnosti jsem topila. Přijde mi, že jemně ztvrdla. Jak mohu napravit škodu ohledně vyživení kůže, která na ní vznikla? A dá se to vůbec? Mám hodně kožených oděvů ale tuto bundu nejraději. Běžně používám Collonil Vario. Ještě prosba: Přijde mi, že prodejce zamaskoval jemné povrchové trhlinky na dvou místech mé bundy. Mohu použít váš COLLONIL (Nilfet nebo Silikon Polisch) při broušené úpravě?

Odpověď:
Na uvedenou úpravu můžete použít Vario nebo sprej Nubuk Velours bezbarvý. Oba spreje obsahují přírodní látky k ošetření usně a také impregnaci. Postup je u obou sprejů stejný – několikrát lehce bundu nastříkejte ze vzdálenosti cca 20 cm (nástřiky musí jít za sebou). Jestli useň nezjemní, opakujte druhý den. Na tento druh usně není vhodný Nilfet ani Silikon Polish.
Jak jste sama zjistila, tvrzení výrobce, že není nutné bundu impregnovat nebo ošetřovat, je zcestné. I kdyby ve výrobě již bundu naimpregnovali, každá impregnace časem ztrácí účinnost a je nutné ji obnovit. Od výroby ke spotřebiteli je dlouhá doba a většinou ještě v prodejnách nebo skladech impregnace ztratí svou účinnost.
Jemné povrchové trhlinky mohou mít několik příčin – výrobní vada nebo praskání usně vlivem vysoušení (během nošení přírodní tuky, které useň obsahuje, vlivem klimatických podmínek vysychají) – nebo se jedná o poškození kůže, které vzniklo ještě za života zvířete (bývají to štípance od hmyzu, rány bičem apod.). To ale může posoudit pouze zkušební znalec.

Dotaz:
Nedávno jsem si pořídil kvalitní koženou sedací soupravu bílé barvy. Vzhledem k předchozím dobrým zkušenostem s přípravky značky Collonil bych je opět rád použil, ale nejsem si jistý, který zvolit.

Odpověď:
Mohu vám k impregnaci doporučit novinku Collonil Organic Protect Care. Jedná se o výrobek, který obsahuje 90% přírodních látek, velmi příjemně voní a lze jej aplikovat i v uzavřených prostorech. Sprej neobsahuje hnací plyn a aplikuje se pomocí mechanického rozprašovače.
K běžnému čištění i ošetřování usně je možné využít opět novinku sprej Organic Bamboo Lotion. Také neobsahuje hnací plyn, aplikuje se mechanickým rozprašovačem, obsahuje jemné přírodní účinné látky (bambusový extrakt apod.). Také můžete použít Collonil Clean Care - pěna ve spreji, který také neobsahuje hnací plyn.Všechny tyto výrobky mají další výhodu, že jelikož neobsahují v dóze hnací plyn, je v nich podstatně více aplikační látky, než ve sprejích s hnacím plynem (ten zabírá v dóze velkou část obsahu).